Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Vi tror det är nattskräck, men vad gör vi?

Jeanette 08.09.2008

Fråga:
Min dotter som nu är 2 och ett halvt år gammal har under denna vecka vaknat ca; 1-2 timmar efter insomnandet och skrikit hejdlöst, varit kritvit i ansiktet, slagits vilt, värjer sig mot att tröstas, och gör illa sig själv. Jag får inga vettiga svar av vår BVC och mår dåligt i både själ och sinne nu. Vi behöver hjälp och råd för hon gör verkligen illa sig själv och vi kan inget göra! Vi har väldigt lungna kvällar tillsammans och aktiva dagar så hon är inte understimulerad. Tacksam för ditt svar då vi verkligen skriker efter hjälp. MVH Jeanette en orolig mamma!


Svar:

Hej, Hoppas att situationen redan lugnat sig något! Det du beskriver låter som om hon drömt något och endast delvis är vaken då hon börjar gråta och skrika. Det är säkert för att hon fortfarande sover som det är svårt att nå fram till henne med tröst. Men det är det ni måste försöka att göra, trösta och lugna henne. Hindra henne från att slå på sig själv! Den smärta hon då känner gör henne bara mer upprörd och orolig. Eftersom hon är som vanligt och sig själv på dagarna, behöver du inte vara orolig för att hon drabbats av någon sjukdom.

 

Ha det gott!!

Eva

Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.