Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Lämna en 2 åring ensam med pappa i 3 mån

Heidi 03.03.2010

Fråga:
Hejsan! Har en dotter som blir 2 år i Maj. Jag ska åka iväg på en väldigt extrem sak själv i 3 mån. Dottern kommer vara hemma med Pappa, sin farmor och mormor. Hon kommer fortsätta på dagis och ha sina rutiner som alltid.. Men jag undrar hur ett barn i 2 års ålder fungerar i huvudet när det blir så? Förstår dom överhuvudtaget om man säger att mamma ska åka bort länge? KOmmer hon tro att jag inte finns lngre eller hur tänker de i den åldern??


Svar:
Hej! Som du antyder är tremånader en mycket lång tid för ett knappt två år gammalt barn. Hon kommer sannolikt reagera med ilska och protest på att du försvinner och sen mera ledset sörja din frånvaro. Det är viktigt att familjen som är kvar hemma hjälper henne att hålla hoppet vid liv att du kommer att återkomma. Lättast är det genom att få prata med dig, se bilder av dig och att pappa pratar om dig och sätter ord på hennes saknad. Ett så litet barn har inte en tidsuppfattning som sträcker sig över så lång tid. Räkna med att din dotter kommer att vara avvisande och avvaktande i kontakten när du återkommer. Du måste då lägga både tid och energi på att åter bygga upp en förtroendefull relation till henne.
Vänliga hälsningar!
Eva
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.