Ingrid 10.11.2009
Fråga:
Hej Eva! Mitt barnbarn är rädd för mina två katter. De är utomhus på sommaren, och är då inte så "störande" för Hugo. Men nu på hösten har de flyttat in i min lgh, och Hugo kan inte slappna av alls hos mig. Är på sin vakt hela tiden, jag kan inte gå ut ur rummet, och han går ingenstans själv.Vill att jag ska bära honom. Otrygg, helt enkelt! Han blev skrämd av en hund när han var under året, och mina katter har han aldrig vågat vara nära, inte förra vintern heller. Trodde han skulle vänja sig om jag bara var "självklar" att katterna hör ihop med mig, men det känns inte så längre. Hur gör jag? Jag är beredd att avliva katterna, men inte om det inte är "tvunget". Jag vill ha en avslappnad och trygg liten sonson, som gärna följer med Farmor hem. Igår hämtade jag honom på dagis, och redan i bilen frågade han om "katt"??? "Farlig"??? Jag grubblar jättemycket på detta, och blir mycket tacksam för ett svar! mvh Ingrid
Svar:
Hej
Det bästa du kan göra är att långsamt hjälpa honom att vänja sig vid katterna. Kanske är det bra att han får titta på och bekanta sig med en katt i taget. Att göra barnet nyfiket och intresserat brukar vara ett bra sätt att komma över rädslan. Låt honom tillsammans med dig närma sig katterna, efter ett tag kan du kanske ha en katt i knäet med sonsonen bredvid.
Om du försöker hålla honom ifrån katterna blir det ett tydligt bevis för barnbarnet att de verkligen är farliga. Ett litet barn kan inte själv avgöra om saker är farliga, utan är beroende av de vuxnas reaktioner. Tänk att du gör honom en stor tjänst när du hjälper honom över den rädsla som väcktes då han blev skrämd av en hund.
Lycka till!
Eva