Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Barnvakt till 1åring/1,5 åring...

Jessica 09.03.2009

Fråga:
Jag måste bara fråga om det finns några expertråd när det gäller hur länge man kan vara borta från en barn i 1-1,5 års ålder. altså ha barnvakt av någon som barnet känner. Eller handlar det egentligen bara om hur barnet är. Alla är vi ju olika, eller???


Svar:
Hej, för ett så litet barn är det påfrestade att vara utan sina trygga föräldrar. För att det ska fungera måste det vara någon som känner barnet väl och som kan trösta i olika situationer. Det är skillnad att lämna barnet till en barnvakt och att lämna barnet till den andre föräldern. Hos en barnvakt bör man inte lämna ett så litet barn mer än en dag.
 
Vänliga hälsningar!!
Eva
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.