mysan 28.05.2009
Fråga:
hejsan jag harproblem med mitt underliv dett svider o jag får svamp hela tiden jag använder krämen canesten men svampen åter kommer hla iden och det gör ont svider på blygläpparna hjälp
Svar:
Hej, om du är gravid är detta ett vanligt bekymmer. Det du inte bör göra är att hela tiden behandla dig med olika preparat och om du gör det välja ex salva Pevaryl och eller vagitorier. Vad gäller behandling så skall man göra en och sedan försöka att ha luftiga kläder, ej använda tvål i underlivet, ej använda stringtrosor, och gärna sova utan trosor. Detta gäller såklart också om man inte är gravid.
Upprepad behandling med olika preparat leder till en torrhet i slemhinnan som faktiskt gör att man får svamp lättar och det vill man ju undvika.
Vänligen Pernilla