Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

gravid åttonde veckan

josefin 06.02.2009

Fråga:
Hej Pernilla! Det skrivs att det är normalt att må illa under graviditeten men jag har även en mage som är hemskt orolig. Jag känner mig konstant magsjuk. Det kör i magen och så mår jag illa. Detta gör mig lite orolig. Har inga blödningar eller så och ingen smärta i magen, mer som en orolig värk. Vill bara få veta om detta är normalt Mvh Josefin


Svar:
Hej, ja det är helt normalt. Anledningen är den hormonfrisättning som blir när man blir gravid. Dessa hormon påverkar också tarmen så att den blir lite 'slapp'. Det innebär att man kan drabbas av både förstoppning och att bli lös i magen. Viktigt här är som du säkert vet att småäta och att dricka mycket. Illamåendet påverkas också positivt av att småäta för hålls också magsäcken igång. Illamåendet brukar gå över runt v. 12 troligen pga att hormonet HCG har nått sin topp då och sjunker drastiskt.
Så håll ut, det blir bättre. Vänligen Pernilla
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.