Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Symtomen har avtagit i v.5+0

Anna 14.05.2009

Fråga:
Hej! Jag är i vecka 5+1 idag och har haft symtom som ömma bröst, lite lätt illamående och konstant kissnödig sedan ett par dagar innan bim. Igår var vi på vul och fick se hinnsäcken (tydligen ska det vara normalt att bara se den så tidigt). Men idag börjar jag att oroa mig. Vart har mina symtom tagit vägen? Klämmer hårt på brösten utan att det känns något. Borde jag oroa mig för missfall? Tack för svar!


Svar:
HEj, symptom kan variera mycket över tid. Desstuom är de väldigt olika mellan olika kvinnor och olika graviditeter. Vad gäller den här tiden i livet är det väldigt mycket oro, men det gäller att som kvinna och partner hitta ett sätt att förhålla sig till detta då det händer olika saker hela tiden och många saker kan man inte svara på utan endast tiden kan utvisa hur det blir. Vänligen Pernilla
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.