Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Springmask och Gravid

Malin 09.06.2010

Fråga:
Ska snart föda och har nyligen upptäckt att jag har springmask. Ska jag berätta det i förväg till personalen på BB ? Och finns det någon medicin eller hemmakur jag kan ta ?


Svar:
Hej, det finns ett medel som heter Vanquin som man kan ta som gravid (se fass:
 
Det är mycket viktigt att man följer de hygienråd som finns:

1. Tvätta stjärten och angränsande hudområden dagligen med tvål och vatten.

2. Tvätta händerna ofta. Håll naglarna korta och rena.

3. Sov i pyjamas eller åtsittande byxor. Byt underkläder och pyjamas dagligen.

4. Byt och tvätta sängkläderna ofta. Använda kläder bör tvättas samma dag de bytes.

5. Badkar, badrumsgolv och toalettstol avtvättas dagligen.

6. Vid klåda kan eventuellt springmasken avlägsnas med öronpinne eller dylikt. Masken gömmer sig gärna i vecken vid tarmöppningen. Tvätta noga efteråt.

7. Husdjur drabbas ej av springmask, men maskägg kan finnas i pälsen. Tvätta därför hundar och katter oftare än vanligt.

Vänligen Pernilla

Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.