Du är här: > Den gravida kvinnan> Ont v 15+3

 

Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Ont v 15+3

Therese 12.07.2010

Fråga:
Hej! jag har idag, hela dagen haft fruktamsvärt ont i magen, jag har känt av detta innan men det har bara varat i någon timma max, nu har jag haft ont hela eftermiddagen och det har gått från molande till riktigt kraftiga värkar. Blir orolig då jag har ett ma i bagaget. Undrar om detta är normalt och vad det kan vara/bero på, har även känt som ilningar ner mot slidöppningen. Jätteorolig. Bör jag ringa gynmottagningen eller bm? Tacksam för svar.


Svar:
Hej Therese, ditt molande och strålande värk kan vara den sk växtvärken, vilket är helt normalt. Har du inga blödningar är ju det också positivt. Dock bör du kontakta gyn mottagningen om du har så ont att du är påverkad. Vänligen Pernilla
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.