Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Blodproppar + Graviditet

Susanne Eklund 01.10.2009

Fråga:
För två år sedan så fick jag blodproppar i mina båda lungor och blev ganska risig. Blodpropparna fick jag på grund av att jag åt p-piller och det visade sig att jag hade ärvt anlag från en av föräldrarna. Nu börjar jag och min sambo prata om att försöka att bli gravida om ca 1 år. Det jag undrar är om jag kan göra någonting så att risken för blodproppar minskar under graviditeten och hur stor är risken att få blodproppar igen? Om jag har förstått rätt så ska man inte vara överviktig men det är jag inte. Jag är 27år 160cm ca 53 kilo.


Svar:
Hej, vad bra att du tar tag i detta. Ja du kommer med stor sannorlikhet att få ta blodförtunnande medel under din graviditet. När du är gravid och blir inskriven på mödravården kommer din barnmorska att sätta upp dig på en läkartid där ni går igenom din historia. Sedan blir det troligen blodprover och läkemedel insatta för att förhindra blodpropp.
Vänligen Pernilla
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.