Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

SvininflkuensavaccinFÖRSÖKER FÅ BARN

Aisha 23.02.2010

Fråga:
Kan influensavaccin försvåra chansen o bli gravid? kan den dessutom leda till nångon slags handikapp hos baranen? Jag hade mens 8 januari 2010. SisT fick jag mens den 5 febaruari både gångena varade min mens i ca tre dagar, när förväntas jag ha ägglossning? Har det någon betydelse att min mens varar i högst tre dagar och inte sju som tidigare kan detta påverka ägglossning eller minska chansen och bli gravid??? Vänligen svara på min fråga fick inget svar på frågan som ja ställde i veckan. Därför skriver jag nytt igen. MVH Aisha


Svar:
Hej Aisha, tyvärr hinner jag inte svara på alla frågor.
 
Att du har en kortare mensblödningtid påverkar troligen inte negativt. Det som är viktigt är ju att man har ägglossning som beräknas komma ca 2 veckor innan beräknad mens. Vad gäller din fråga kring svininfluensavaccination erbjuds alla denna och det finns till min kännedom ingen frisk grupp som man rekommenderar att inte ta den. Snarare är det så att man som gravid kan bli mer sjuk om man får infuensan. (Det finns mer att läsa på www.infpreg.se)
 
Vänligen Pernilla
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.