Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Är jag Gravid eller inte?

Sally 02.02.2009

Fråga:
Hej! De senaste månaderna har min mens blivit förflyttad, förra månaden varade den endast i två dagar, och nu denna månad är den några dagar försenad. Jag har gjort grav test men det visar neg resultat! Men samtidigt mår jag illa, har ont i mina bröstvåtor o magen känns svullen. Jag brukar träna 3-4 ggr i veckan o har nu börjat tappa orken, blir verkligen helt sluta under träningspasset...... Vill verkligen bli gravid!!!!!!


Svar:
Hej, om det är förra månadens mens som varade i 2 dagar (dvs om det var annorlunda?) och denna månadens mens som är försenad så rekommenderar jag dig att ta ett gravtest om någon vecka. Är du gravid from förra månaden så att säga så skall den här gravtesten visa. Det är då lite tidigt för de graviditetssymptom som du beskriver. De brukar komma först efter någon vecka, vad gäller illamående och sedan kommer de andra symtomen efter hand. Varma hälsninga Pernilla
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.