gunilla 03.03.2009
Fråga:
hej för 1 år sedan födde jag min son med akut kejsarsnitt pga kraftiga buksmärtor isamband med förlossningsvärkar.Man såg då att jag hade en chockladcysta som hade sprukit och gett mig en bukhinneretning,Min fråga till dig hur vanligt är detta, är det något man skall vara orolig för vid en ev ny graviditet?
Svar:
Hej, det är inte helt lätt att svara på din fråga men om du tittar på följande fråga som är ställd på en annan hemsida så kan du få en uppfattning:
"Jag är gravid i 14 veckan och har just fått veta att jag har en 11x10x8 stor dermoid cysta på höger äggstock. Har inte haft någon känning av den alls, men min doktor rekommenderar operation. Jag känner mig osäker och undrar vilka riskerna är vid operation nu när jag är gravid, vad händer med barnet. Vad händer om jag väntar med operationen till efterförlossningen, hur påverkas barnet av cystan under graviditeten?
SVAR:
Hej
Just dessa frågor blir ju väldigt individuellt svar på beroende på hur cystan sitter. Den typen av cysta är ju helt ofarlig MEN igenom att den är så stor kan det ju vara risk att den kommer att vara ivägen på något sätt antingen under graviditeten eller i samband med förlossningen. Den är i sig inte farlig för barnet. Skall man operera bort cystan är v 14/15 en lämplig tid. Senare i graviditeten är det rent tekniskt mycket svårare och risken för att en förlossning kommer igång blir större d.v.s. barnet föda alldeles för tidigt. Men ta upp diskussionen igen med din läkare som faktiskt vet hur det ser just i just ditt fall och därmed kan bedöma just dina risker. "(www.gynekolog.nu; 090302)
Vänligen Pernilla