Marita 14.05.2010
Fråga:
Hej! Efter 2,5 års försök har vi äntligen lyckats bli gravida och jag är nu i vecka 9(8+5). Då det tagit oss så lång tid är vi självklart superoroliga för att något ska gå fel. Jag har nu sen i onsdags insjuknat i nån form av infektion runt bröstkorgen... kan inte äta ordentligt och har mycket ont. Fått kåvepenin men än har det inte gjort någon skillnad. Undrar nu om fostret kan ta någon skada av att jag är sjuk?
Svar:
Hej Marita, stort grattis till er graviditet!
Här kan du se att det läkemedelet fungerar väl under graviditet. Vanligtvis händer inget med fostret då man är förkyld (detta är ju väldigt vanligt). Det finns mer att läsa här (
www.infpreg.com) Det som är viktigt är ju att ta hand om sig och vara noga med handhygien för att undvika så gott det går att man drar på sig någon infektion. Sedan kan man ju inte skydda sig mot allt.
Vänligen Pernilla