Du är här: > Barnet i magen> Är allt okej?

 

Jesper Juul på Babyvärlden

Jesper Juul på Babyvärlden
Gå til artiklarna

Är allt okej?

Hanna 14.08.2009

Fråga:
Hej Pernilla! Jag har precis gått in i min 18:e graviditetsvecka. Jag känner mej orolig därför att jag inte gått upp någonting i vikt. Tvärtom har jag gått ner 2-3 kg. Jag var överviktig när jag blev gravid och har ett BMI som ligger runt 30. Under graviditeten har jag försökt äta hälsosammare, kan det vara därför? Men jag har heller inte känt fostret röra sig i magen och jag har ingen "bebismage"... Kan fostret ha dött i magen utan att det märks? Jag gjorde ultraljud i vecka 11+2 och då var allt okej. Tacksam för svar!


Svar:
Hej, som överviktig är det toppen om man inte går upp utan som du stannar i vikt. Så fortsätt med din nya livsstil, vänligen Pernilla
Share/Bookmark

Chefsredaktör Sandviks Parenting Portals: Karine Frafjord

 

Babyvarlden.se följer "Spelregler för press, radio och TV".


erbjuder vägledning genom Babyvärlden.se, och rätt bok i rätt tid genom Goboken.se. Eller helt enkelt: Vi hjälper barn och föräldrar att utvecklas tillsammans.

Copyright © Babyvärlden.se/Sandviks förlag AB. Kopiering av material på Babyvärlden är inte tillåtet utan avtal.